CHARLES_web_small3
 Pár slov ke zdravotní problematice

Pár slov ke zdravotní problematice kavalírů

JUDr. Ivana Jandová

Od doby, kdy byli do tehdejšího Československa importováni první kavalíři, uplynulo již 27 let. Během tohoto období zaznamenalo plemeno u nás bouřlivý rozvoj a dnes je nejpočetněji zastoupeným plemenem na českých národních i mezinárodních výstavách. V průběhu doby usilovali chovatelé nejen o zlepšení exteriéru chovaných psů tak, aby se co nejvíce přiblížil ke standardu, ale věnovali své úsilí i tomu, aby se v chovu nešířily dědičné choroby, negativně ovlivňující kvalitu i délku života chovaných jedinců.
 Tomuto cíli slouží celá řada nástrojů, uplatňovaných v rámci našeho Klubu. Prvním takovým nástrojem jsou povinné kontroly vrhu, prováděné oblastními poradci chovu. Jejich úkolem je mimo jiné i podchycení závažných zdravotních vad a anomálií, patrných již u štěňat ve věku, kdy se kontrola provádí – tj. zpravidla v 7. týdnu věku. U štěňat takto postižených je tímto způsobem vyloučeno pozdější zařazení takového jedince do chovu. Za občas vyskytujícími se návrhy na zrušení  povinných kontrol vrhů lze spatřovat pouze snahu některých „chovatelů" zavést nekontrolovanou produkci množství štěňat, na kterém by mohli lépe finančně profitovat bez jakýchkoli omezení.
 Dalším krokem ke sledování a podpoře zdraví u chovaných jedinců jsou zdravotní prohlídky, jimž se podrobuje každý kavalír při absolvování bonitace. Zpočátku byly tyto zdravotní kontroly zaměřeny především na posouzení dispozice k dysplazii kyčelních kloubů – po vyhodnocení výsledků dvouleté praxe však vyšlo najevo, že jen velmi nízké procento kavalírů trpí touto vadou v takovém stupni, že by docházelo ke zhoršení kvality života. I podle zkušeností zahraničních chovatelů nelze považovat  DKK za onemocnění, jímž by právě kavalíři byli vážně ohroženi. Hmotnost kavalíra zpravidla nepřesahuje 10kg a není ani extrémně pracovně či sportovně zatěžován. Ostatně bylo prokázáno, že ani u velkých služebně využívaných plemen nepřineslo striktní vyloučení DKK pozitivních jedinců z chovu žádoucí výsledek a výskyt DKK se nepodařilo eliminovat. Ke shodnému závěru dospěl zřejmě i Cavalier King Charles Spaniel klub Čech, Moravy a Slezska, jenž v současné době předkládá návrh na zrušení povinných RTG DKK, které u nich byly požadovány jako podmínka chovnosti po dobu uplynulých 5 let.
 Od loňského roku byla navázána spolupráce s renomovaným veterinářem panem MVDr. Macků, který na našich bonitacích provádí podrobnou zdravotní prohlídku všech bonitovaných jedinců. Tato prohlídka zahrnuje vyšetření patel, poslechové vyšetření srdce, palpační vyšetření vnitřních orgánů (např. stavy po kýle aj.) a posouzení celkové zdravotní kondice každého psa a feny.
Ruku v ruce se zvýšením popularity kavalírů se do obecnějšího podvědomí dostaly i informace o vážných dědičných srdečních vadách, vedoucích k předčasným úhynům řady jedinců. Problematika onemocnění MVD (onemocnění mitrálních chlopní), které se u kavalírů vyskytuje, je nám známá a nehodláme ji v žádném případě bagatelizovat. Na druhé straně neustálá prezentace a medializace tohoto problému prokazuje plemeni medvědí službu. Již několikrát se stalo, že majitel naprosto zdravého štěňátka, který s ním navštívil veterinární ordinaci za účelem očkování, odcházel z veteriny vyděšený a zdrcený poté, co mu veterinář vylíčil chmurné perspektivy, které ho očekávají, protože si pořídil právě kavalíra, který v dohledné době uhyne na těžkou srdeční vadu. Přitom v současné době snad neexistuje psí plemeno, s nímž by nebyly spojeny specifické zdravotní problémy. Tolik populární labradoři trpí vyššími stupni dysplazie, téměř každý šarpej se dříve nebo později potýká s úpornými kožními problémy, řada plemen má dispozici ke zhoubným nádorovým onemocněním, problémy s onemocněním páteře, resp. výhřezem meziobratlových plotének u nízkonohých plemen jsou obecně známé a zmíněná onemocnění srdce také nejsou omezena jen na plemeno kavalírů. Podle studie ing. Jaromíra Dostála, DrSc. „Psi a genetika" je v současné době u psů známo a popsáno několik stovek dědičných defektů a chorob a každým dnem jsou popisovány další. Tyto choroby existovaly objektivně u psů vždy a teprve spolu s postupujícím rozvojem vědy jsou odhalovány.
Podle našich představ by hlavní odpovědnost za zdravotní stav kavalíra měl nést jeho majitel. V současné době má každý z chovatelů, resp. majitelů chovných psů a fen přístup k prakticky neomezenému množství informací o zdravotní problematice našeho plemene. Tyto informace lze čerpat z literatury, existuje již celá řada  kvalitních publikací přeložených do češtiny, řada odborných článků je k dispozici na internetu. Stále více chovatelů navazuje kontakty se zahraničím, stává se členy prestižních kavalířích klubů v evropských státech a získává tak přístup k cenným informacím i touto cestou. Mít zdravého kavalíra, jehož dobrý zdravotní stav je zdokumentován aktuálním veterinárním vyšetřením, by mělo být věcí cti a osobní prestiže každého chovatele. Zájemci o krytí by se měli ve vlastním zájmu zajímat o zdravotní stav psa, jímž hodlají krýt, a naopak majitelům plemeníků by neměl být lhostejný zdravotní stav feny, která má být kryta jejich psem. Zájemci o štěňata by si měli své budoucí miláčky vybírat v takových chovatelských stanicích, jejichž majitel je schopen dokladovat dobrý zdravotní stav svých psíků. Výsledky aktuálního vyšetření zdravotního stavu psa je možné zaslat plemenné knize ČMKU - touto cestou se tato informace dostane do PP potomků příslušného jedince.
K takovému stavu nelze dojít naráz zavedením jakýchsi striktních direktiv a nařízení. V praxi jsme se již mnohokrát přesvědčili, že každé nařízení se dá obejít, že zdánlivě objektivní, jednoznačné a nezpochybnitelné skutečnosti lze interpretovat nejrůznějším způsobem. V prostředí, kde je budování vyspělé občanské společnosti postavené na samostatně, svobodně a odpovědně uvažujících jedincích v počátcích, nelze ani očekávat nic jiného.
Cesta, kterou jsme zvolili v našem Klubu, není krátká ani jednoduchá, ale jsme přesvědčeni, že povede k cíli – tím by měl být krásný a zdravý kavalír.

JUDr. Ivana Jandová

Poznámka:
Pro zájemce uvádíme nové telefonní číslo MVDr. Beránka, který provádí speciální oční vyšetření na PRA atd. – 466 262 914